Jazda autokarem w trakcie pandemii. Jakich środków ostrożności przestrzegać?

Pandemia koronawirusa sparaliżowała cały świat. Dotknęła w szczególności branży transportowej i turystycznej, a więc przewozu osób. Choć tego typu usługi są już dostępne, ważne jest, aby podczas jazdy autokarem przestrzegać podstawowych środków ochrony. Dzięki nim można ochronić przed zakażeniem nie tylko siebie, ale również innych uczestników podróży.

Od pierwszych dni kwietnia bieżącego roku obowiązywała zasada, że w autokarze zajęta mogła być tylko połowa miejsc siedzących. Miało to na celu zwiększenie odległości między pasażerami, a tym samym poprawę bezpieczeństwa epidemiologicznego. Obecnie, zgodnie z ustawą wprowadzoną w życie dnia 1 czerwca, liczba osób w autokarze wynosi 100% miejsc siedzących. Za ilość podróżujących odpowiada jednak przewoźnik. Z tego powodu warto wcześniej skontaktować się z naszym biurem, ponieważ ilość wolnych miejsc w danym terminie może być ograniczona. Nasza firma proponuje autokary na wycieczki w najbardziej dogodnych dla klientów terminach.

W autokarze konieczne jest również zasłanianie ust i nosa. Można w tym celu skorzystać z maseczki wielo – lub jednorazowej, przyłbicy, a nawet apaszki. Warto jednak pamiętać o tym, że najbardziej skuteczne okazują się maski z wbudowanym filtrem o mikroskopijnych porach.

Ochrona przed zakażeniem w dniu codziennym

Zabezpieczenie przed chorobą jest ważne nie tylko podczas podróży, ale również na co dzień. Epidemiolodzy od wielu miesięcy przekonują, że najlepszą bronią przeciwko drobnoustrojom jest dokładna i skuteczna higiena. Chodzi przede wszystkim o regularne mycie rąk, przede wszystkim po powrocie ze sklepu i innych miejsc publicznych. Do codziennej higieny wystarczające będzie mydło oraz ciepła woda.

Na czas podróży lub wyjścia warto wyposażyć się w mały żel lub płyn do dezynfekcji dłoni. Można go użyć w każdym miejscu, szczególnie każdorazowo przed wejściem do autobusu. Wchodząc do sklepu i innych punktów, gdzie spotyka się wiele ludzi, warto zdezynfekować dłonie i nałożyć jednorazowe rękawiczki. Ma to szczególne znaczenie podczas zakupu towarów takich jak owoce i warzywa, które nie są zabezpieczone dodatkowym opakowaniem. Po powrocie warto również zmienić ubranie oraz umyć całe ciało. Istotnym zabezpieczeniem jest także unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami, z którymi nie jesteśmy spokrewnieni.