Jakie wyposażenie powinny mieć autobusy przeznaczone na wycieczki szkolne?

Wyjazdy urządzane podczas roku szkolnego są dla dzieci wielką atrakcją, pozwalając poznać im ciekawe miejsca, spędzić miło czas w gronie rówieśników, a także odpocząć od codziennych obowiązków. Organizatorzy z reguły decydują się na wynajęcie autokaru na wycieczkę szkolną. Warto jednak pamiętać, że podstawiany pojazd musi być w dobrym stanie technicznym, a jego wyposażenie powinno odpowiadać obowiązującym przepisom.

Co jest ważne podczas wyboru autokaru na wycieczkę szkolną?

Wybór autokaru jako środka transportu to najlepsza opcja, ponieważ jest atrakcyjna cenowo, zapewnia transport z miejsca zbiórki do punktu docelowego, a także przewozy podczas pobytu i zwiedzania. Ułatwia też zaoferowanie dzieciom komfortowych warunków w czasie przejazdu i gwarantuje bezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać, że pojazd, którym będą jechały dzieci, musi być sprawny technicznie oraz posiadać aktualne badania i ubezpieczenie, a także odpowiednią liczbę miejsc siedzących. Zgodnie z przepisami kierowca powinien mieć ważne prawo jazdy.

Co powinno się znaleźć w autokarze, którym jedzie zorganizowana grupa dzieci?

Autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci powinien być oznaczony z przodu i z tyłu żółtymi kwadratowymi tablicami z czarnym symbolem dzieci. W warunkach ograniczonej widoczności muszą one być oświetlone, o ile nie są odblaskowe. W pojeździe muszą się znajdować wyjścia awaryjne, a dostęp do nich nie może być ograniczony. Konieczne będą również dwie gaśnice – jedna z nich w pobliżu miejsca kierowcy. Ważna będzie apteczka pierwszej pomocy. Zgodnie z przepisami, jeżeli autokar jest wyposażony w pasy, pasażerowie powinni je zapiąć. Dzieci do 12 lat nieprzekraczające 150 cm wzrostu muszą jednak korzystać z fotelików ochronnych lub innych urządzeń do przewożenia dzieci.