Jak sprawdzić sprawność wynajmowanego autokaru?

Sprawność wynajmowanego autokaru to klucz do tego, by przejazd był bezpieczny i odbył się bez problemów. Jak jednak można to skontrolować?

Kontrola odpowiednich organów

Zgodnie z prawem, techniczny stan autokaru może być sprawdzony przez policję i Inspekcję Transportu Drogowego w dowolnym momencie. Oczywiście planując wyjazd warto wcześniej poinformować tego typu organy, bowiem prosząc w ostatniej chwili, można liczyć się z odmową.

Podczas takiej kontroli sprawdza się oczywiście trzeźwość kierowcy autokaru, poprawność dokumentacji technicznej, a także stan podstawowych podzespołów. Kontroli poddawane jest także ogumienie, które musi mieć bieżnik o odpowiedniej grubości, by przewóz pasażerski był bezpieczny. Stan ogumienia ma bowiem kluczowy wpływ na drogę hamowania oraz przyczepność na drodze, czyli ważne aspekty związane z prowadzeniem pojazdu.

Samodzielne sprawdzenie przewoźnika

Oczywiście pasażer ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o sprawdzenie stanu autokaru. Bardzo ważny jest więc przede wszystkim wybór odpowiedniej firmy przewozowej. Warto sprawdzić jej opinie, wejść na stronę internetową, a także dowiedzieć się, jaką flotą pojazdów dysponuje. W naszym przypadku zdjęcia taboru zostały opublikowane na stronie internetowej, przy czym chętnie udzielamy również dodatkowych informacji o konkretnych pojazdach.

Jesteśmy także transparentni, dlatego też udostępniamy dane na temat wieku poszczególnych autokarów oraz informacje dotyczących przeglądów. Wierzymy, że właśnie tak przejrzyste w działaniu powinny być również inne, rzetelnie działające firmy transportowe.

Kontrola na miejscu

Pasażer może podstawowe parametry pojazdu skontrolować też na miejscu. Krótka rozmowa z kierowcą i sprawdzenie stanu opon oraz pojazdu z zewnątrz, zajmą zaledwie kilka minut, a powinny dać większą pewność, że autokar jest sprawny, zaś kierowca odpowiednio przygotowany do trasy. Oczywiście warto zadbać o własne bezpieczeństwo także podczas jazdy, przede wszystkim zapinając pasy oraz nie przemieszczając się po autokarze, jeśli nie ma takiej konieczności.

Jak widać głównym czynnikiem pozwalającym upewnić się, że wynajmowany autokar będzie sprawny, jest wybranie rzetelnej firmy przewozowej. Jeśli poszukujesz takiego przedsiębiorstwa na terenie Szczecina lub okolic, polecamy nasze usługi.