ABC pasażera. Jak się zachowywać podczas podróżowania autokarem?

Środków transportu jest wiele, dzięki czemu możesz dopasować sposób swojej podróży do indywidualnych potrzeb. Wybór autokaru jest jedną z najbardziej popularnych możliwości, ze względu na wygodę i korzystną cenę. Co prawda podróżowanie swoim własnych samochodem zdaje się najbardziej wygodne, jednakże wymaga pełnego skupienia na drodze. Czasami lepiej przesiąść się na miejsce pasażera, zwłaszcza gdy podróż trwa wiele godzin. Dzięki temu można umilić sobie czas oglądaniem serialu lub graniem na smartfonie. Wygodna jazda autokarem wymaga jednak warunkowego przestrzegania różnych zasad, tak by podróż była, jak najbardziej przyjemna.

Spacerowanie po autokarze jest niewskazane

Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni bagaż. Pamiętaj, że w autokarze może nie być miejsca na pięć walizek, które chcesz zabrać. Równie istotny jest bagaż podręczny ­- bardzo ważne, by nie kłaść go na siedzeniu obok i zajmować miejsce innemu pasażerowi. Jazda powinna być komfortowa zarówno dla ciebie, jak i dla innych podróżujących. A nikt nie chce podróżować z nogami w jednej pozycji, ponieważ całą przestrzeń pod fotelem wypełni ekwipunek. Twój plecak lub torba, którą zabierzesz do środka autokaru, powinien znaleźć się w przeznaczonej do tego: górnej półce na bagaż. Jeżeli udało ci się już usiąść na swoim miejscu, a autokar ruszył… Nie przemieszczaj się po nim. W przypadku kilkugodzinnej jazdy w celach turystycznych może ci się dłużyć, jednak spacerowanie po autokarze nie tylko przeszkadza innym, ale i zagraża twojemu bezpieczeństwu oraz reszty pasażerów. Wstać jak najbardziej można, gdy w trakcie podróży zdarzy się przerwa. Warto wtedy pamiętać o zasadzie pierwszeństwa przy wychodzeniu. Krótki spacer w trakcie jazdy jest również możliwy w razie pilnej potrzeby skorzystania z toalety, zadbaj jednak o opróżnienie pęcherza przed wyjazdem. Toaleta w autokarze nie jest aż tak pojemna, a jej przepełnienie może wpłynąć niekorzystnie na komfort jazdy.

Błoto na fotelu to niechciana ozdoba

Czystość i porządek! Zadbanie o to jest rzeczą niezwykle ważną. Chociaż perspektywa wygodnego wyciągnięcia nóg i położenia ich na oparciu lub siedzeniu kusi… Warto się zastanowić czy sam chciałbyś usiąść w miejscu, gdzie przed chwilą ktoś trzymał obuwie. To samo tyczy się śmiecenia zarówno dookoła siebie, jak i w WC. Dopilnuj, żeby opakowania po prowiancie znalazły się w koszu. Nie zabieraj ze sobą alkoholu oraz posiłku o bardzo intensywnym zapachu. Wypełni on przestrzeń na długi czas i odbierze innym przyjemność z jazdy. No i rzecz jasna, pozostaw swoje otoczenie takim, jakim je zastałeś — niezniszczonym!

Proszę o ciszę

Czasami w autokarze może panować bardzo wesoła atmosfera, ponieważ zajmujemy się też przewozami okolicznościowymi. Jeżeli wraz z innymi pasażerami wybieracie się na wesele i dopisuje wam świetny humor, pamiętajcie by starać się okazywać to w miarę subtelnie. Czas na zabawę znajdzie się w miejscu docelowym, a niepotrzebny hałas może rozproszyć kierowcę. W przypadku jazdy z nieznajomymi należy zadbać również o ich komfort. Nie można zachowywać się hałaśliwie. Głośna rozmowa telefoniczna, a już zwłaszcza na prywatne tematy jest w bardzo złym guście. Należy mówić cicho, a w przypadku oglądania lub słuchania czegoś na sprzęcie elektronicznym — wyposażyć się w słuchawki.

Najważniejsze jest, by zachowywać się względem innych, tak jak samemu chciałoby się być traktowanym.