Jakie są zasady przewozu bagażu w autokarze?

Autokar to nadal jeden z najpopularniejszych środków transportu osób. Korzystamy z niego nie tylko międzymiastowo, ale również wybierając się na wycieczkę za granicę. To bardzo fajne i poniekąd wygodne rozwiązanie. Podczas takiego transportu możemy poznać wiele ciekawych osób, jak i miejsc. Wiele osób samodzielnie wynajmuje autokary, by większą grupą dostać się do określonego miejsca na mapie, jednak jak w przypadku każdego środka transportu, tu też są pewne zasady. Najczęściej dotyczą one bagażu i przewożonych rzeczy. Jak więc dobrze się przygotować do naszego wyjazdu, by zachować wszystkie środki ostrożności?

Zasady przewożenia bagażu

Wiele firm wynajmujących autokary czy świadczących usługi transportowe w sposób indywidualny tworzą zasady podróżowania, przewozu osób i bagażu. Jednak istnieją też limity, które są narzucone automatycznie nawet na takie firmy. Jeżeli chodzi o bagaż, to zazwyczaj mamy możliwość darmowego transportu dwóch sztuk bagażu. Pierwszy to bagaż podręczny, który chowamy po siedzeniem lub w schowku nad siedzeniem. Zazwyczaj bagaże podręczne mają limity do 7 kg. Natomiast jeżeli chodzi o bagaż główny, to umieszcza się go w luku bagażowym przed wejściem na pokład autobusu. Teoretycznie taki bagaż powinien ważyć do 20 kg. Bardzo dobrym pomysłem jest oznaczenie swojego bagażu poprzez przywiązanie zawieszki z naszym imieniem, nazwiskiem oraz adresem. Nikt przecież nie chce, aby zabrano mu jego bagaż.

Jeżeli potrzebujesz więcej niż jeden duży bagaż, zawsze możesz sobie dokupić taką usługę. Cena jednak zależna jest od przewoźnika - nie jest to drogie, ponieważ zazwyczaj oscyluje w granicach 25-40 zł. Jednak jeżeli wiesz, że chcesz zabrać ze sobą więcej niż jeden bagaż, warto wcześniej o tym poinformować przewoźnika, ponieważ każdy autobus ma ograniczoną przestrzeń.

Bagaże specjalne

Są to zazwyczaj rzeczy wyjątkowe, a na jednego pasażera przypada jeden bagaż specjalny. Mają one limity do 30 kg i o zamiarze przewozu takiej rzeczy należy powiadomić przewoźnika odpowiednio wcześniej. Do bagażu specjalnego zaliczamy: instrumenty muzyczne (małe oraz duże), rowery, wózki dziecięce, dzieła sztuki itp. Oczywiście każdy przewoźnik może wyodrębnić rodzaje bagażu, których nie chce przewozić i należy wziąć to pod uwagę. Najczęściej do takich przedmiotów należą rzeczy łatwo tłukące, laptopy, aparaty fotograficzne i inne urządzenia elektroniczne.  Mogą to być także pieniądze, biżuteria, wyroby ze złota i srebra, weksle, papiery wartościowe, dokumenty handlowe, paszporty i inne dokumenty, a także substancje płynne czy lekarstwa wymagające przechowywania w niskiej temperaturze. Oczywiście, wiele przewożonych przedmiotów, które bierzemy, są  brane na własną odpowiedzialność.

Jak widać, wybierając się w podróż autokarem, należy przestrzegać kilku zasad. Wiele z nich po prostu ułatwi życie nie tylko nam, ale także przewoźnikowi. Chcąc zaoszczędzić czas przed podróżą dobrze, jest jak najwcześniej poinformować przewoźnika o dodatkowych przedmiotach, które pragniemy przewozić.