Jak wozić małe dzieci w autokarze?

Wielu rodziców zastanawia się, jak wozić małe dzieci w autokarze. Ta kwestia dotyczy przede wszystkim tego, czy wymagane są foteliki, czy też nie. Jeszcze niedawno fotelik dla dziecka w autokarze był obowiązkowy, jeśli dziecko nie miało ukończonego 12. roku życia lub miało poniżej 120 cm wzrostu, ale przepisy prawa uległy zmianie. Jak jest teraz - czy małe dzieci muszą być przewożone w foteliku podczas jazdy autokarem? Sprawdźmy!

Fotelik dla dziecka w autokarze: obowiązkowy czy nie?

Od ponad 5 lat nie ma obowiązku korzystania z fotelika dla dziecka w autokarze. Dokładnie 15 maja 2015 roku weszła w życie Ustawa Prawo o ruchu drogowym, w której doszło do kilku zmian. Jednak mimo tego trzeba pamiętać, że jeżeli autokar posiada pasy bezpieczeństwa, to mamy obowiązek ich użyć. Jest to bardzo ważne - w końcu chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo!

Choć używanie fotelików dziecięcych nie jest obowiązkowe, to jednak i tak możemy z nich korzystać. Jest to coś, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo małego dziecka, dlatego też warto go używać. Warto też tutaj podkreślić, że do kolizji z udziałem autokarów dochodzi bardzo rzadko, ale to nie zmienia faktu, że fotelik zapewnia maluchowi bezpieczeństwo, jak i wygodę - znacznie wygodniej siedzi się w miejscu, które jest w stu procentach dopasowane do wzrostu i wagi.

Jak przygotować się do podróży z dzieckiem autokarem?

Podróż z dzieckiem autokarem to dość duże wyzwanie, do którego należy się dobrze przygotować. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby zabrać ze sobą fotelik dla małego pasażera. Ponadto warto mieć w autokarze torbę, w której znajdą się wszystkie najpotrzebniejsze produkty takie jak przekąski, woda czy artykuły higieniczne typu mokre chusteczki i pieluchy, jeśli dziecko jeszcze z nich korzysta. Warto też spakować coś, dzięki czemu podróż minie znacznie szybciej - może to być np. książka lub zabawki.

Wybierając się w dłuższą podróż, powinniśmy także pamiętać o tym, aby posadzić dziecko w wygodnym miejscu - najlepiej będzie, jeśli będzie ono siedziało przy oknie, dzięki czemu będzie mogło oglądać ciekawe miejsca. Ważne są też przystanki, które są już góry zaplanowane. Pamiętajmy, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas. Odpoczynek podczas długiej podróży jest bardzo ważny, szczególnie kiedy dobywamy ją z dzieckiem.